20 de trofee în 10 ani! Mircea Lucescu e supercampion în Ucraina

Mircea Lucescu sa câştigat Cupa UEFA cu Şahtior în 2009Foto Click!

Marţi seară, Şahtior Doneţk şi Dinamo Kiev s-au întâlnit în Supercupa Ucrainei. Deşi Mircea Lucescu nu i-a avut la dispoziţie pe cei şase „dezertori“, Supercupa a revenit „minerilor“, scor 2-0, graţie reuşitelor a doi jucători aduşi la Doneţk în această vară.

În ciuda unei formule mult slăbite a Şahtiorului, Dinamo Kiev n-a fost de speriat. A avut o uşoară superioritate, dar n-a prea fost periculoasă. Cea mai mare ocazie a avut-o în startul reprizei secunde, când Kaniboloţski, al treilea portar, ca valoare, al Şahtiorului, a respins şutul periculos al lui Iarmolenko, starul lui Dinamo.

Partida care se îndrepta spre penaltyuri (conform regulamentului nu ar fi urmat prelungiri, dacă rezultatul ar fi fost egal după 90 de minute) a fost decisă însă de reuşita lui Oleksandr Gladki (26 de ani). Fostul atacant al Şahtiorului (2007-2010), readus în această vară la echipă, s-a distrat cu fundaşii centrali ai lui Dinamo, l-a driblat apoi pe goalkeeperul Şovkovski, şi a înscris din trei metri (75).

Pe final, Mircea Lucescu l-a trimis pe teren pe Marlos (26 de ani), ultima achiziţie braziliană, care a stabilit scorul final. Extrema de 10 milioane de euro adusă în această vară de la Metalist a trecut şi ea de doi fundaşi ai lui Dinamo şi l-a învins din apropiere pe acelaşi Şovkovski (90+3). 2-0 pentru Şahtior, scor final, adică a şasea Supercupă pentru „mineri“, a treia consecutivă.

Totodată, acesta este cel de-al 20-lea trofeu cucerit de Şahtior sub comanda lui Mircea Lucescu, începând cu anul 2004.