Răzbună irlandezii «mâna lui Henry»?

Henry a comis  un henţ  nesancţionat  de arbitru
Henry a comis un henţ nesancţionat de arbitru

În urmă cu şapte ani, un scandal imens a izbucnit în urma dublei de „baraj” dintre Franţa şi Irlanda, meciuri decisive pentru calificarea la Cupa Mondială din 2010.

„Cocoşii” câştigaseră partida tur, în deplasare (1-0), dar irlandezii au punctat prin Robbie Keane pe „Stade de France”, trimiţând partida în prelungiri. În minutul 103, Gallas a marcat pentru 1-1, însă după un henţ grosolan comis de Thierry Henry, rămas nesancţionat de arbitru. Franţa s-a dus la Mondiale, iar irlandezii au plâns mult timp după acel „jaf la drumul mare”. Astăzi, la Lyon, „verzii” îşi pot lua o binemeritată revanşă, în optimile de finală ale Campionatului European, în ciuda faptului că pleacă din nou cu şansa a doua, la fel ca în 2009. Soarta face ca cinci jucători din lotul actual al Irlandei (veteranii Keane, O’Shea, Whelan, McGeady şi Given) să fi simţit pe propria piele durerosul meci amintit mai sus. „Nu mă voi gândi nici o secundă la partida respectivă. Cât a trecut de-atunci? Şapte ani. Să fim serioşi, trebuie să mergem mai departe”, a spus Robbie Keane (35 de ani), liderul de selecţii şi de goluri al naţionalei Irlandei.