Euro 2016: Spania a decimat Turcia cu 3-0

Nolito a marcat al doilea gol contra TurcieiFoto: AP

Spania nu i-a dat nicio șansă Turciei și s-a impus cu 3-0, reușind să se califice în optimile Campionatului European. Nicio emoție pentru spanioli vineri seară (17 iunie), care s-au înscris cu prima șansă la câștigarea Euro 2016.

Turcia a fost lipsită de inițiativă, iar ibericii au dominat total meciul. Eroul meciului a fost Iniesta, dar marcatorii golurilor au fost Morata și Nolito. Spania a acumulat șase puncte și este deja calificată în optimile de finală, urmând să joace pe primul loc în grupă cu Croația. Seria de goluri a fost deschisă de Morata în minutul '34. Trei minute mai târziu Nolito a stabilit scorul pauzei, 2-0. După pauză, Morata a mai înscris un gol.

Singura speranță a Turciei rămâne o calificare pe locul trei, în cazul în care înving Cehia.