Euro 2016 / Belgia a spulberat Irlanda, scor 3-0

Belgia-Irlanda s-a încheiat 3-0Foto: Getty

Belgia-Irlanda, unul dintre meciurile grupei E de la Campionatul European de fotbal, s-a încheiat cu un scor de forfait. Deși la pauză, tabela arăta 0-0, belgienii și-au revenit remarcabil și au punctat de trei ori, scor 3-0 la final.

Lukaku a fost eroul partidei. Jucătorul lui Everton a reușit dubla în meciul împotriva irlandezilor. A deschis scorul în minutul 48, pentru ca în minutul 61 să fie urmat de Witsel. Lukaku a ținut să-și vadă numele de două ori pe tabela marcatorilor, așa că în minutul 70 și-a trecut în cont dubla, stabilind scorul la 3-0.

Belgia mai are nevoie de un punct pentru a fi sigură de calificartea în optimi. Pe primul loc în grupa E este Italia, care a adunat șase puncte din tot atâtea posibile după două etape, asigurându-și calificarea în următoarea fază a competiției.

Suedia și Irlanda sunt ultimele clasate, fiecare cu câte un punct.