Euro 2016 / Croația a realizat surpriza turneului. A învins Spania cu 2-1

Ramos a ratat un penalty pentru Spania

Ultimul meci din grupa D a Campionatului European de fotbal, cel dintre Spania și Croația, a adus una dintre surprizele turneului, cel puțin până acum. Selecționata croată a bătut campioana europeană cu 2-1 și i-a trimis pe spanioli în optimile de foc cu Italia.

Spaniolii au avut o posesie mai bună a mingii, de 59%, dar au stat mai prost la capitolul șuturi pe poartă, doar două, pe lângă cele cinci ale croaților, dar și la ocaziile de gol, 8-11. Ibericii au început meciul mai bine și în minutul 7 au deschis scorul prin Morata, dar în minutul 45, Croația a egalat prin Kalinic, pentru ca spre sfârșitul meciului să obțină victoria. În minutul 87, Persic a închis tabela, 2-1, și i-a trimis pe spanioli să reediteze finala din 2012, dar de această dată în optimi. Croația a câștigat grupa D.

Sergio Ramos a avut un penalty, dar a tras slab, pe mijlocul porții, făcându-i facilă misiunea portarului Subasic, care a parat șutul.

Ramos a ratat un penalty pentru SpaniaFoto: Getty