Spania și Portugalia s-au calificat cu destule emoții în optimile de finală

Sergio Ramos și Iniesta au dus Spania în optimile de finală alături de PortugaliaFoto: EPA

Socotite mari favorite în Grupa B la CM de fotbal, Spania şi Portugalia s-au calificat în optimile de finală, însă cu destule emoții. Cele două formaţii iberice au terminat la egalitate cu Maroc (2-2), respectiv cu Iran (1-1).

Spania a terminat pe locul 1 în Grupa B, însă doar pentru că rivala sa a fost egalată în prelungiri. Oamenii lui Fernando Hierro au fost conduși în două rânduri, după ce nord-africanii au înscris prin Boutaib (min. 14) şi En-Nesyri (81). Spaniolii au egalat mai întâi prin Isco (min. 19), iar apoi prin Iago Aspas (90+2). Disputa a fost crâncenă, marocanii luptând cu ardoare deși o victorie nu le asigura calificarea. Au evoluat următoarele echipe:

Spania: De Gea - Carvajal, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba - Thiago (Asensio '74), Busquets, Iniesta - David Silva (Rodrigo '84), Diego Costa (Aspas '74), Isco.

Selecţioner: Fernando Hierro

Maroc: Munir - Dirar, Saiss, Da Costa, Hakimi - Belhanda (Fajr '63), El Ahmadi, Boussoufa - N. Amrabat, Boutaïb (En-Nesyri '72), Ziyech (Bouhaddouz '85).

Selecţioner: Herve Renard

Meciul a fost arbitrat de Ravşan Irmatov (Uzbekistan).

În celălalt meci, Portugalia a dat senzația că poate câștiga fără să forțeze. Lusitanii au dominat întâlnirea, marcând  prin Ricardo Quaresma, în minutul 45. Avantajul se putea majora în minutul 53, însă Cristiano Ronaldo a ratat un penalty acordat după arbitrajul video (sistemul VAR). Pe final, în minutul 90+3, Iranul a egalat prin Ansarifard, care a transformat un penalty acordat tot în urma consultării sistemului VAR. Mai mult decât atât, Amiri a irosit mai apoi o importantă ocazie de gol, mingea șutată de el lovind plasa laterală.

Au evoluat următoarele echipe:

Portugalia: R.Patricio - Cedric, Pepe, J.Fonte, Guerreiro - Quaresma (Bernardo Silva '70), William, Adrien Silva, Joao Mario (Moutinho '84) - André Silva (Guedes '90+5), C.Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos

Iran: Beiranvand - Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Hajisafi (Mohammadi '56) - Ebrahimi, Ezatolahi (Ansarifard '76) - Jahanbaksh (Ghoddos '70), Amiri, Taremi - Azmoun.

Selecţioner: Carlos Quieroz

Meciul a fost arbitrat de Enrique Caceres (Paraguay).

Clasamentul grupei B

1. Spania 5 puncte2. Portugalia 5 puncte3. Iran 4 puncte4. Maroc 1 punct

În optimile de finală, Spania va înfrunta Rusia, iar Portugalia va întâlni Uruguay.