Jose Gimenez, gol salvator pentru Uruguay

Desemnat ”omul meciului”, portarul El-Shennawy n-a putut scoate și mingea lui Jose GimenezFoto: EPA

Socotită favorită în Grupa A, Uruguay a învins (1-0) Egiptul printr-un gol în minutul 89.

Deși nu l-a folosit pe Mohammed Salah, vedeta lui FC Liverpool de care se interesează tot mai mult Barcelona, echipa nord-africană a reușit să mențină tabela imaculată până spre final. Aceasta și pentru că Suarez a irosit o ocazie monumentală în minutul 24, dar și fiindcă portarul Mohamed El-Shennawy, titularizat surprinzător în locul veteranului Essam El-Hadary, s-a remarcat prin câteva parade. Unicul gol al meciului a fost marcat de Jose Gimenez (23 de ani), cu o lovitură de cap, în minutul 89. Astfel apărătorul uruguayan poate spune că a avut o săptămână perfectă, el prelungindu-și miercuri, pentru încă trei ani, contractul cu Atletico Madrid. Grație acestui succes la limită, Uruguay ocupă locul 2 în clasamentul Grupei A, la egalitate de puncte cu Rusia, dar cu un golaveraj mai slab.