Iranul a câștigat disputa cu Maroc în prelungiri, printr-un autogol

Fotbaliștii Iranului jubilează după victoria din meciul cu MaroculFoto: EPA

Fără să fie creditată cu mari șanse la victorie, echipa Iranului a bifat a doua sa victorie la o ediție a Campionatului Mondial de fotbal: 1-0 (0-0) cu Maroc. Unicul gol a fost marcat în proprie poartă de Bouhaddouz, în minutul 90+5.

Programată în Grupa B, din care mai fac parte Spania și Portugalia, întâlnirea a fost captivantă în prima sa parte, Marocul ratând mai multe ocazii de gol. Mai întâi în minutul 19, când Ziyech, Belhanda și Benatia au fost blocați. Africanii au avut șansa să înscrie și în minutul 80, când portarul iranian Beiranvand a parat mingea trimisă de Ziyech, bine servit de Belhanda. Perșii au fost și ei aproape de gol în minutul 43, când Azmoun și Janhanbakhsh n-au reușit să-l învingă pe El Kajoui.

Este de subliniat că Iranul a câștigat meciul cu Maroc fără să trimită vreun șut pe poartă în a doua repriză... Ceea ce nu s-a mai întâmplat de la ediția din 1966 a Campionatului Mondial de fotbal.

Mijlocaşul marocan Amine Harit a fost desemnat jucătorul meciului, el fiind integralist.

Maroc: El Kajoui - N. Amrabat (S. Amrabat '76), Benatia, Saïss, Hakimi - El Ahmadi, Boussoufa - Harit (Da Costa '82), Belhanda, Ziyech - El Kaabi (Bouhaddouz '77). Selecţioner: Hervé Renard

Iran: Beiranvand - Rezaeian, Pouraliganji, Cheshmi, Hajisafi - Ebrahimi (Hosseini '79), Shojaei (Taremi '68) - Jahanbakhsh (Ghoddos '85), Ansarifard, Amiri – Azmoun. Selecţioner: Carlos Queiroz

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuynet Cakir.