Franța a transformat un penalty acordat cu asistență video

Franța a primit penalty pentru acest fault după consultatea arbitrajului videoFoto: EPA

În premieră pentru CM de fotbal, la meciul Franța – Australia 2-1 a fost folosită tehnologia VAR (Video Assistant Referee).

Utilizată de foarte mult timp în sportul nord-american, preluată și în rugby, de mai bine de un deceniu, asistența video a fost adoptată și în sportul cu balonul rotund. Și ieri, în timpul partidei Franța – Australia (2-1), de la Kazan, a fost pentru prima oară în istoria Campionatului Mondial de fotbal când s-a apelat la VAR (Video Assistant Referee). În minutul 54, Risdon l-a faultat în careu pe Griezmann, iar arbitrul uruguayan Andres Cunha a "desenat" în aer un dreptunghi. Semnul prin care se cere asistență video. În urma vizionării înregistrării fazei, oficialul l-a avertizat pe australian şi a dictat penalty, pe care l-a transformat Griezmann (minutul 58). Același arbitru le-a acordat mai apoi australienilor o lovitură de pedeapsă. Mai exact după numai două minute, când Samuel Umtiti a comis henţ în careu. Jedinak a executat şi a marcat şi el de la 11 metri (min. 62). Franța a câștigat partida prin golul lui Pogba (min. 81), când mingea șutată de el a ricoșat din transversală în interiorul porții, revenind mai apoi în teren.Discuții pe seama asistenței video s-au iscat vineri seară, la primul gol marcat de Diego Costa în meciul Spania – Portugalia (3-3). FIFA a precizat că arbitrul Gianluca Rocchi nu a apelat la asistenţa video, acesta făcând doar o "verificare fără vizionare". Italianul a comunicat cu oficialii din centrul pentru asistenţă video, întrebându-i dacă au văzut ceva neregulamentar la duelul dintre Pepe şi Costa. "E în regulă! Poţi să continui, Ginaluca", ar fi fost răspunsul. Iar arbitrul a validat golul.