Cristiano Ronaldo a marcat 3 goluri în meciul Portugalia - Spania

Cristiano Ronaldo a reușit o triplă istorică în meciul cu SpaniaFoto: EPA

Participant la al 4-lea turneu final al CM de fotbal, Cristiano Ronaldo a fost eroul partidei Portugalia - Spania 3-3. Lusitanii au condus cu 1-0 și 2-1, însă spaniolii au preluat conducerea (3-2). Ronaldo a egalat, fiind autorul unei triple.

Vedeta Realului din Madrid a deschis scorul în minutul 4, dintr-un penalty acordat după ce a fost faultat în careu de Nacho. Apoi, în minutul 44, Ronaldo l-a prins pe picior greșit pe De Gea, marcând la o gafă a portarului Spaniei. În sfârșit, în minutul 88 fostul jucător al lui Sporting Lisabona a executat impecabil o lovitură liberă.

Prin aceste reușite, Ronaldo a intrat într-un club select al fotbaliștilor care marchează la patru ediții ale Campionatului Mondial de fotbal, alături de brazilianul Pele și germanii Uwe Seeler și Miroslav Klose. Totodată a devenit primul jucător care a marcat la opt turnee majore internaţionale.

Golurile Spaniei au fost marcate de Diego Costa (min. 24, 55) şi Nacho (58).

Spania: De Gea - Nacho, Sergio Ramos, Piqué, Alba, Busquets - Koke, Iniesta (Alcantara '70), Silva (Lucas Vazquez '86) - Isco, Diego Costa (Aspas '77).

Selecţioner: Fernando HierroPortugalia: Rui Patricio - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - William Carvalho, Moutinho - Bernardo Silva (Quaresma '69), Bruno Fernandes (Joao Mario '68), Guedes (Andre Silva '80) - Cristiano Ronaldo.

Selecţioner: Fernando Santos