Zi cu surprize la US Open! 8 capi de serie au fost eliminați!

Ana Ivanovici a apărut în costum de baie în paginile Sports Illustrated în 2010

Ziua inaugurală a ultimului turneu de Mare Șlem din 2015, US Open, a furnizat surprize uriașe în rândul favoriților.

Luni, 31 august, a început turneul de tenis de la New York, iar rezultatele neașteptate nu au întârziat să apară.

Opt capi de serie, şase de pe tabloul feminin şi doi de pe cel masculin, au fost eliminaţi în prima zi la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

La feminin,sârboaica Ana Ivanovici , locul 7WTA, n-a putut să treacă de slovaca Dominika Cibulkova și s-a oprit în primul tur, scor6-3, 3-6, 6-3.

Karolina Pliskova, favorită 8, a pierdut fără drept de apel, 6-2, 6-1, în fața reprezentantei țării-gazdă, Anna Tatişvili.

Cehoaica Denisa Allertova a învins-o în două seturi pe favorita 1o, Carla Suarez Navarro, din Spania.

Sârboaica Jelena Jancovici, locul 21 WTA, s-a chinuit degeaba să ajungă în turul secund la US Open, franuzoaica Oceane Dodin, câștigând în trei seturi 2-6, 7-5, 6-3.Duelul jucătoarelor din SUA, Coco Vandeweghe și Sloane Stephens, favorită 29, a fost tranșat în două seturi de Coco, scor 6-4, 6-3.

Rusoaica Svetlana Kuzneţova, favorită 30, a pierdut și ea în două seturi în fața franțuzoaicei Kristina Mladenovic.

Pe tabloul masculin au fost mai puține surprize, însă tot au căzut doi capi de serie. Kei Nishikori, favorit 4, a pierdut dramatic, în cinci seturi,în fața francezului Benoit Paire (Franţa).

Un alt francez, Gael Monfils, locul 16 ATP, s-a oprit în runda inaugurală, învins de Ilia Marcenko, din Ucraina, scor 2-6, 6-4, 5-0 abandon.