Vezi ce au făcut românii la Jocurile Europene de la Baku

Jocurile Europene de la Baku

România participă la Jocurile Europene de la Baku cu o delegaţie de 147 de sportivi, 83 de băieți și 64 de fete, care concurează în 22 de discipline. În total, la prima ediţie sunt peste 6.000 de atleţi, care se întrec în 30 de ramuri sportive, dintre care 16 olimpice.

Iată rezultatele:

Kaiac-canoe - K1 - 200 m masculin - Nicolae Daniel Burciu a acces în semifinale, după ce a ocupat locul şase în seria I din calificări.

Kaiac-canoe - C2 - 1000 m masculin - Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi locul 9 în finală.

Kaiac-canoe - K4 - 500 m feminin - Roxana Petronela Borha, Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Ţăran - locul 4 în finală.

Kaiac-canoe - C1 - 1000 m masculin - Leonid Valentin Carp - locul 8 în finală.

Lupte libere - 69 kg feminin - Adina Elena Popescu a fost învinsă în optimi, scor 3-1, de poloneza Agnieszka Wieszczek Kordus.

Lupte libere - 60 kg feminin - Anca Mădălina Petrea a pierdut în optimi, scor 1-4, în faţa sportivei din Ungaria, Marianna Sastin.

Lupte libere - 55 kg feminin - Simona Pricob a fost învinsă în optimi, scor 5-0, de ucraineanca Tetyana Kit.

Lupte libere - 48 kg feminin - Emilia Alina Vuc a fost întrecută în optimi, scor 3-0, de poloneza Iwona Matkowska.

Tot azi, echipa masculină de gimnastică a României s-a clasat pe locul 9 în competiţia pe echipe, medalia de aur revenind Rusiei. Echipa feminină s-a clasat pe locul şapte.