Un «mascat», campion european la atletism

Jocurile europene ale  poliţiştilor şi  pompierilor au avut loc  recent în Spania
Jocurile europene ale poliţiştilor şi pompierilor au avut loc recent în Spania

Gheorghe Munteanu e agent principal în cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale - Poliţia Capitalei, “mascaţii”, aşa cum sunt cunoscuţi în popor, dar şi un atlet – campion.

După ce a urcat pe podium şi la Mondiale, anul acesta, Munteanu s-a impus şi la Europene. Huelva a fost gazda competiţiei la care au participat 5.000 de persoane din 22 de ţări şi au existat 73 de probe, fiecare cu specificul ei. Atletul nostru, ajuns la 52 de ani, a concurat la întrecerile de 1.500 metri plat şi 5.000 de metri marş, la ambele obţinând aurul, dar şi la 5.000 de metri plat, unde a cucerit medalia de argint, plus cursa de 400 de metri plat, unde a luat bronzul. Interesant e că poliţistul român a obţinut la Mondialele de anul trecut, desfăşurate în SUA, tot atâtea medalii. Delegaţia noastră care a participat acum la Europene a numărat cinci persoane, numărul total al medalilor noastre fiind opt.