Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Wimbledon! E cea mai bună performanţă din carieră la acest turneu!

Simona Halep a castigat un meci dificil Reuters

Simona Halep a ajuns, în premieră, în turul trei al turneului de la Wimbledon, românca fiind cotată cu şansa a treia la câştigarea turneului. Ea s-a impus în faţa sportivei din Ucraina, Lesia Tsurenko.

Programat iniţial joi seară, meciul dintre Simona Halep și Lesia Tsurenko pentru calificarea în 16-imi a fost amânat pentru astăzi.

Ucraineanca, numărul 170 mondial, nu a câştigat niciuna dintre cele trei partide disputate până acum cu Halep. Ultimul succes al sportivei noastre a fost obţinut pe iarbă, anul trecut, la turneul de la 's-Hertogenbosch.

AICI puteți vedea cum o caracterizează pe Simona Halep fosta tenismenă Annabel Croft, cea care realizează, alături de Mats Wilander, emisiunea ”Game, Set an Mats”

Setul I Halep - Ţurenko 6-3.Jucătoarea noastră a câştigat primul set, după 36 de minute de joc.

Setul II Halep - Ţurenko: 4-6. Ţurenko ia al doilea set.

Setul III Halep - Ţurenko: 6-4. Halep a acces pentru prima dată în carieră în turul trei al turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

În faza următoare, românca o va întâlni pe elveţianca Belinda Bencic, locul 71 WTA, în vârstă de 17 ani, care a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca Victoria Duval, locul 114 WTA, jucătoare venită din calificări.