Simona Halep s-a calificat în semifinale la Bucharest Open şi va juca împotriva Monicăi Niculescu

Simona Halep joacă azi în sfeturile de finală

Principala favorită a BRD Bucharest Open, Simona Halep, a învins-o cu scorul de 6-3, 6-1 pe jucătoarea spaniolă Lara Arruabarrena, locul 120 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului, unde o va întâlni pe Monica Niculescu.

Meciul dintre Halep şi Arruabarrena a durat 55 de minute şi 44 de secunde.

Halep a început destul de determinată partida, reușind să obțină relativ repede un avantaj de un break în fața lui Arruabarrena, în special unei prospețimi fizice aparent mai bună decât în meciurile din tururile precedente.

Cu o mică sincopă în ghemul șase când i-a oferit lui Arruabarrena o minge de break, Halep a continuat să pună presiune pe adversară și a mai reușit un break în ghemul nouă, încheind primul set cu 6-3.

Setul doi nu a avut practic istoric, Halep distanțându-se repede la 4-0, însă Arruabarrena a avut o tresărire de orgoliu, reușind breakul în ghemul cinci.

Totuși Halep a replicat imediat, făcând cel de-al cincilea break al său din meci, după care a încheiat meciul cu 6-1.

Simona Halep este deținătoarea titlului de la Budapesta de anul trecut, turneul fiind mutat în 2014 la București din cauza problemelor financiare ale competiției ungare.