Simona Halep primeşte şi veşti bune după dezastrul de la US Open

Simona HalepFoto: Reuters

Jucătoarea de tenis Simona Halep îşi va păstra locul 2 WTA după disputarea US Open, ea beneficiind, luni, de eliminarea jucătoarei Eugenie Bouchard (Canada) în optimile de finală ale ultimului turneu de Grand Slam al anului.

După eliminare Simonei Halep în turul trei la US Open, poziţia sa era ameninţată de trei sportive, Petra Kvitova (Cehia), Maria Şarapova (Rusia) şi Eugenie Bouchard (Canada).

Kvitova, locul 4 WTA, a fost învinsă, sâmbătă, în turul trei, cu scorul de 6-4, 6-4, de Aleksandra Krunici (Serbia), iar Şarapova, locul 6 WTA, a fost întrecută, duminică, în optimile de finală, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-2, de daneza Caroline Wozniacki.

Bouchard, locul 8 WTA, a fost învinsă, luni, în optimile de finală, cu scorul de 7-6 (2), 6-4, de rusoaica Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 17. Makarova o va întâlni, în sferturile de finală, pe Victoria Azarenka (Belarus), a 16-a favorită a competiţiei, care a trecut, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-4 pe Aleksandra Krunici (Serbia).