Simona Halep la Cincinnati. S-a calificat în sferturile de finală

Andrea Petkovic a cedat după trei seturi în faţa Simonei Halep

Cea de-a doua adversară pentru Simona Walep în cadrul turneului WTA, Premier 5, de la Cincinnati a fost sportiva germană Andrea Petkovic, locul 17 în clasamentul mondial şi la fel ca în meciul precedent cu Mladenovic meciul a fost foarte greu, durând aproape 3 ore.

"Încet, dar sigur!" pare să fie deviza Simonei Halep la turneele nord-americane ce se desfăşoară în această perioada înainte de US Open. Cea de-a doua adversară de la Cincinnati pentru tenmismena româncă a fost tot o sportivă înaltă, cu serviciu şi lovituri puternice. Schimburile de mingi au fost intense, ghemurile au fost lungi, iar cele două jucătoare nu s-au menajat şi s-au alergat pe toată lăţimea terenului. Cu toate că a jucat şi în partida anterioară mult, două ore şi 50 de minute, Halep a câştigat meciul cu sportiva germană în principal datorită condiţiei fizice mai bune.

Andrea Petkovic a cedat după trei seturi în faţa Simonei HalepFoto Twitter/WTA

În faza următoare, Halep va juca, sâmbătă, nu înainte de ora 03.30, cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA, care, în optimi, a beneficiat de abandonul sportivei Victoria Azarenka din Belarus, locul 21 WTA, la scorul de 1-6, 3-0.

Pentru accederea în sferturi, Halep va primi un premiu de 57.380 de dolari şi 190 de puncte WTA.

Simona Halep şi-a egalat performanţa de anul trecut la Western&Southern Open, calificarea în sferturile de finală. În cazul în care va ajunge în finală la Cincinnati, la actuala ediţie, Halep va reveni pe locul 2 WTA.