Simona Halep a învins-o categoric pe Alexandra Dulgheru la Roma

Simona Halep şi Alexandra Dulgheru s-au luptat pentru un loc în semifinalele turneului de la RomaFoto: adevarul.ro

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-0, pe Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA, în sferturile turneului de la Roma.

Simona Halep nu i-a lăsat nicio şansă sportivei venite din calificări. După un început echilibrat, numărul 2 mondial a câştigat 11 ghemuri consecutive, partida sfârşindu-se în 56 dee minute.

Simona Halep va juca în faza următoare, sâmbătă, cu învingătoarea din meciul Petra Kvitova (Cehia), locul 4 WTA - Carla Suarez Navarro (Spania), locul 10 WTA. Românca are palmares pozitiv cu ambele potenţiale adversare, scrie Mediafax.

Calificarea în semifinale la Roma este recompensată cu 99.870 de euro şi 350 de puncte WTA.

Accederea în sferturile de finală ale competiţiei de la Foro Italico este premiată cu 46.000 de euro. Dulgheru va primi şi 220 de puncte WTA.

Simona Halep şi-a egalat, astfel, cea mai bună performanţă la competiţie italiană, calificarea în penultimul act al turneului, la ediţia din 2013, când a fost eliminată în această fază de Serena Williams, scor 6-3, 6-0.