S-a trezit! Simona Halep, start lansat la Beijing

Simona HalepFoto: Mediafax

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o pe sportiva cehă Barbora Zahlavova Strycova, locul 32 WTA, şi s-a calificat, duminică, în turul doi la China Open, competiţie de categorie Premier Mandatory, cu premii de 5,4 milioane de dolari.

Simona Halep s-a impuscu scorul de 6-1, 6-4, după o oră şi 27 de minute de joc. Cehoaica Barbora Zahlavova-Strycova (locul 32 WTA) e o jucătoare solidă care ar fi putut prelungi calvarul Simonei, venită după eşecurile dureroase de la US Open şi Wuhan.

Halep şi adversara ei în vârstă de 28 de ani se mai întâlniseră până acum o singură dată în circuitul WTA, în 2010, în calificările turneului de la Paris, când jucătoarea cehă s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4.

În turul doi, Halep o va întâlni pe chinezoaica Lin Zhu, beneficiara unui wild card, care a acces în turul doi în urma abandonului rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, la scorul de 3-6, 3-3. Lin Zhu ocupă locul 168 WTA şi nu s-a mai întâlnit până acum cu Simona Halep în circuit.