România a pierdut (0:3) cu Azerbaidjan și așteaptă meciul Ungariei

Nneka Onyejekwe și colegele sale n-au putut stăvili iureșul azerFoto: cev.lu

Echipa feminină de volei a României n-a mai repetat evoluțiile bune din partidele cu Ungaria și cu Estonia, cedând astăzi, la Budapesta, în ultima etapă din Grupa C a Campionatului European: 0:3 (-15, -14, -21) cu Azerbadjan.

Întâlnirea a durat doar 66 de minute, fiind dominată categorică de formația din zona Caucazului. De altfel, în tot meciul România a condus doar de 6 (șase) ori, în primul și în al treilea set... Cea mai bună jucătoare a meciului a fost Polina Rahimova, care a reușit 30 de puncte pentru Azerbaidjan, dintre care 10 direct din serviciu! Din echipa României s-a remarcat Adelina Budai-Ungureanu, care a izbutit douăsprezece puncte în atac și a fost cea mai sigură la preluare (41%).

În urma acestui rezultat, naționala noastră ocupă locul 4 în Grupa C, cu 6 puncte. Ea poate păstra această poziție, implicit calificarea în optimile de finală, dacă Ungaria nu câștigă cu 3:0 sau cu 3:1 meciul cu liderul Olanda, meci programat la ora 19.00.