România - Italia, 22-32. Am pierdut, dar nu ne-am făcut de râs

Eroismul din meciul cu Canada nu s-a repetat, iar „Stejarii” au fost puşi la respect de peninsulari, scor 32-22FOTO: Getty Images

România a încheiat duminică seară (11 octombrie), la Exeter, Cupa Mondială de Rugby din Anglia. Din păcate, a făcut-o cu o înfrângere în meciul cu Italia şi băieţii noştrii n-au obţinut locul trei în grupă, cel care ne califica direct la următorul turneu final, din Japonia.

Vlaicu şi compania ne-au făcut să sperăm foarte mult în cele cinci zile dintre victoria fabuloasă cu Canada şi partida de duminică seară, cu Italia. Cu toţii ne gândeam la o nouă minune, dar „macaronarii”, rugbişti la nivel de „six nations”, ne-au arătat care ne e valoarea. Partida a început excelent pentru noi, transformerul Vlaicu punând primele puncte pe tabelă dintr-o lovitură de pedeapsă. A fost însă un foc de paie, pentru că italienii au început apoi să ne înscrie eseu după eseu. Adversarii au profitat la maximum de lipsa de agresivitate din apărarea noastră, dar şi de omul în plus dintre minutele 15 şi 25, după cartonaşul galben luat de Var Heerden pentru un gest de indisciplină. S-a ajuns la 22-3, scorul pauzei, şi era deja clar că nu se mai poate întâmpla nimic şocant în acest meci.

"Stejarii" au înscris trei eseuri pe final şi au fost la un pas de un nou miracol

Nici cei mai optimişti dintre suporteri nu s-au mai gândit la o revenire după o asemenea diferenţă, iar obiectivul nostru în a doua repriză a fost să înscriem un eseu de onoare, mai ales că italienii au lăsat-o mai moale. Am reuşit însă trei, în minutele 66, 74 şi 79, două prin Apostol şi unul prin Popârlan, şi am început să regretăm că nu mai avem timp la dispoziţie pentru a încerca din nou miracolul. S-a încheiat totuşi 32-22, locul 4 din 5 în grupă, şi nimeni nu poate spune că ne-am făcut de râs la această Cupă Mondială.

Englezii s-au îndrăgostit de noi

Chiar dacă România a pierdut meciul decisiv cu Italia, „Stejarii” au presa britanică britanică la picioare. Ziarele de sport şi opinia publică din Anglia ne-au elogiat pentru al doilea meci consecutiv, spunând despre băieţii lui Howells că merită un premiu de popularitate. Aceştia au apreciat în primul rând spiritul nostru combativ, care a adus revenirea istorică din partida cu Canada şi finalul en-fanfare cu Italia. Şi nimeni nu-i poate acuza că nu sunt cunoscători.