Roma, sub asediul româncelor

Simona Halep, Alexandra Dulgheru şi Irina Begu au ajuns în optimile turneului italianFoto: AP

Ieri a fost o zi foarte bună pentru tenisul feminin românesc. Toate cele trei jucătoare prezente în proba de simplu pe tabloul turneului de la Roma şi-au câştigat meciurile şi au acces în optimile competiţiei.

Calificată direct în turul secund, a doua jucătoare a lumii a dat peste o americancă din noul val, Alison Riske, locul 45 mondial. Partida n-a avut istoric, Simona Halep cedând doar trei ghemuri pentru o victorie lejeră, 6-3, 6-0. Simona Halep nu va avea mult timp de odihnă la Roma, astăzi urmând să joace în optimile de finală cu americanca Venus Williams. Meci mult mai dificil a avut Alexandra Dulgheru, după ce a revenit spectaculos în meciul cu Lucie Safarova. Românca a pierdut primul set 1-6 în faţa cehoaicei Lucie Safarova, dar a revenit apoi în setul doi, pe care l-a şi câştigat, 6-4. Decisivul a fost unul dramatic, ambele jucătoare pierzând gamuri la rând şi câştigând apoi pe serviciul adversarei. Safarova a salvat nu mai puţin de şapte mingii de meci, până când Alexandra s-a impus, în tie-break. Dulgheru urmează să o întâlnească azi pe rusoaica Makarova. Mai puţin emoţii a avut ultima româncă din proba de simplu de la Roma, Irina Begu. Tenismana noastră s-a calificat în optimi după ce a trecut de nemţoaica Angelique Kerber. Begu a învins-o în două seturi identice, 6-3, 6-3 şi azi se pregăteşte să dea piept cu Victoria Azarenka, din Belarus, cea care a eliminat-o ieri pe favorita 5, daneza Caroline Wozniacki.