LIVETEXT: România - Danemarca, 17-21! Am ratat calificarea în semifinale, jucăm pentru locurile 5-6

Cristina Neagu e cea mai bună jucătoare din lume

Naţionala feminină de handbal a României avea nevoie de un egal în meciul cu Danemarca pentru a ajunge în semifinalele Europeanului suedez. Fetele lui Ambros Martin nu au reușit însă o evoluție bună, nordicele au închis-o perfect pe Cristina Neagu, iar fără aportul ei maxim, restul tricolorelor nu s-au descurcat în ofensivă. Danezele le-au avut în zi de grație pe portărița Tofl și pe Hensen și s-au calificat în semifinale. România va juca pentru locurile 5-6.

FINAL, ROMÂNIA-DANEMARCA, 17-21

UPDATE: 17-21, Zamfir marchează, dar este deja prea târziu.

UPDATE: Marcăm și noi prin Laszlo, dar mai sunt 3 minute și danezele au avantaj de 5 goluri

UPDATE: Hensen e de neoprit! A marcat din nou

UPDATE: 15-20 Danezele înscriu din nou, când mai sunt mai puîin de cinci minute!

UPDATE: Portărița danezelor este în zi de grație, nu reușim să o învingem nici de pe extremă. De cealaltă parte, Dedu ne salvează. Selecționerul României a cerut time-out.

UPDATE: 15-19 Neagu înscrie și încă sperăm!

UPDATE: 14-19 Reușim să marcăm, dar suntem în inferioritate. Asta după ce Dedu a apărat o lovitură de la 7 metri. Să sperăm că a fost momentul revenirii fetelor noastre! Hai Româniaaaaa!

UPDATE: 13-19 Hensen, din nou!

UPDATE: 13-18 Hensem punctează din nou, la poarta cealaltă Neagu trage, dar portărița danezelor apărăr din nou senzațional

UPDATE: 13-17 Udriștoiu înscrie, avem de recuperat 4 goluri

UPDATE: Nu reușim să mai marcăm, deși suntem de aproape două minute în superioritate numerică.

UPDATE:12-17 Danezele își măresc diferența, primim gol prea ușor și nu reușim să nimerim poarta

UPDATE: Manea obține o eliminare, dar nu speculăm superioritatea numerică. Toft, portărița nordicelor, apără tot!

UPDATE: 16-12, Hensen mărește diferența

UPDATE: Danezele se țin tare și marcheză în inferioritate, 12-15

UPDATE: 12-14 Neagu marchează în stilul ei caracteristic. Suntem și în superioritate numerică. Acum e momentul revenirii! Hai Româniaaaaaaa!!!

UPDATE: 11-14 Hensen înscrie din nou

UPDATE: A început repriza a doua, nordicele au marcat la primul atac, dar și noi am punctat prin Manea, 11-13

UPDATE: 10-12 ESTE SCORUL PAUZEI.

UPDATE: Nu reușim să ne adunăm pe faza ofensivă. Când Neagu nu e zi în formă maximă, atacul nostru șchiopătează serios. De altfel, Cristina a marcat un singur gol în această repriză. Sperăm ca după pauză fetele să-și revină!

UPDATE: 10-11 Pintea reduce din diferență, dar la faza imediat următoare danezele o înving iar pe Puala și se distanțează la 2 goluri, 10-12

UPDATE: Danezele conduc la 2 goluri, trebuie să ne revevim pentru că nu mai fructificăm ocaziile în atac.

UPDATE: Antrenor naționalei, Ambros Martin, a cerut time-out. Din păcate, la reluarea jocului, Neagu a trimis în bară. Danezele nu ne-au iertat și au fructificat omul în plus, conduc 10-9

UPDATE: 9-9, Danezele egalează și o pierdem și pe Szucs pentru 2 minute

UPDATE: 9-8, Geiger înscrie și aduce naționala noastră din nou în avantaj

UPDATE: 8-7 Iuganu înscrie, dar imediat pe faza de atac a danezelor, marchează și ele, 8-8

UPDATE: 7-7 Zamfirescu punctează și ea, iar  Pintea a obținut o eliminare de 2 minute.

UPDATE: 6-7 Pentru prima dată Danemarca ne conduce. Jorgensen marchează primul ei gol în acest meci

UPDATE: 6-6 Nordicele se țin scai de noi, nu ne putem distanța la 2 goluri!

UPDATE: 6-5 Neagu marchează un gol superb, primul al ei în acest meci. La poarta noastră, Paula Ungureanu face minuni! A apărat magistral!

UPDATE: 5-5 Hensen punctează pe contraatac

UPDATE: 4-4 Din nou egalitate și atacăm în inferioritate numerică. Pintea marchează pentru 5-4 România!

UPDATE: 4-3, Buceschi marchează din nou, din 7 metri. Faza următoare danezele au ratat de la 7 metri, dar au obținut eliminarea a Oanei Manea

UPDATE: 3-3 Nordicele egalează

UPDATE: 3-2 Din nou gol Eliza Buceschi, de această dată din acțiune

UPDATE: 2-2 Atac prelungit al tricolorelor, Oana Manea s-a luptat pe semicerc, a scos eliminare și 7 metri, lovitură transformată din nou de Buceschi

UPDATE: 1-2 Hensen marchează din nou după ce româncele au ratat un atac pozițional

UPDATE: 1-1. Hensen egalează!

UPDATE: 1-0 România! Eliza Buceschi deschide scorul din 7 metri. Oana Manea, angajata bine pe semicerc de Neagu, le-a păcălit pe daneze și a scos un 7 metri.

UPDATE: A început meciul, tricolorele au primul atac! Sa le ținem pumnii fetelor noastre! Hai România!

Meciul România - Danemarca va începe la ora 19.30, iar tricolorele sunt considerate favorite, în special prin prisma precedentelor întâlniri directe contra nordicelor.

Astfel, româncele au câştigat ultimele două meciuri împotriva Danemarcei, ambele disputate chiar acasă la adversarele de astăzi, la Mondialul din 2015 şi, apoi, la turneul preolimpic din această primăvară.

În clasamentul grupei principale de la Europene, Norvegia (8 puncte) ocupă primul loc şi e deja calificată în semifinale, România e pe poziţia secundă (6 puncte), iar Danemarca pe trei (5 puncte).

Din cealaltă grupă principală, se bat pentru calificarea în semifinale Olanda, Franţa şi Germania.