Irina Begu se apropie de trofeul de la Seul

Irina Begu
Irina Begu

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Seul, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-5, pe suedeza Johanna Larsson, locul 62 WTA.

Begu a avut ceva probleme în setul al doilea, în care a condus cu 5-2, înainte ca Larsson să egaleze la 5.

Partida a durat o oră şi 41 minute şi la capătul ei românca a obţinut victoria cu numărul 25 în acest an şi a doua calificare în semifinalele unui turneu WTA în 2015, după Rio de Janeiro, în luna februarie.

În semifinale, Begu va evolua cu Alison Van Uytvank (Belgia), locul 58 WTA

Cele două jucătoare vor fi adversare, vineri, şi la dublu, cuplul Irina Begu/Raluca Olaru urmând să întâlnească perechea Kiki Bertens/Johanna Larsson (Olanda/Suedia), în semifinalele probei.