Halep s-a calificat în finala turneului de la Montreal

Simona Halep ocupă acum locul 3 în clasamentul mondialfoto: arhiva personală

Victorie cu dublă semnificaţie pentru Simona Halep! Românca a reuşit să se califice în finala turneului de la Montreal după ce a învins-o în penultimul act pe nemțoaica Angelique Kerber (locul 2 WTA), scor 6-0, 3-6, 6-2, dar şi să urce în clasamentul WTA pe locul 3.

În primul set, Simona Halep s-a impus în faţa adversarei cu un categoric 6-0. Setul secund a fost mult mai greu pentru jucătoarea noastră, care a fost trecut în contul nemţoaicei. În decisiv, tenismena a revenit fantastic la jocul din primul set și a dominat-o aproape în totalitate pe Angelique Kerber.

În cealaltă semifinală, se vor duela Madison Keys, locul 12 WTA, și Kristina Kucova, locul 121 WTA. "N-a fost deloc ușor, e o jucătoare puternică. Meciul a fost mult mai strâns în setul doi. Am dat niște puncte gratuite în setul secund. E frumos că voi juca finala. Le mulțumesc tuturor pentru că au venit la acest meci. Sper să fac o treabă bună în finală. Da, voi juca și la dublu, n-am nicio problemă în a juca în continuare", a declarat Simona Halep

Halep va face echipă la dublu cu Monica Niculescu în semifinala turneului de la Montreal. Cele două vor juca sâmbătă seară împotriva cuplului format din Andreja Klepac și Katarina Srebotnik.