Simona Halep, 45 de victorii în 2015!

Simona Halep  nu a avut nici o  problemă în  primele trei meciuri  disputate la US Open
Simona Halep nu a avut nici o problemă în primele trei meciuri disputate la US Open

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în această noapte în semifinalele US Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20, în sferturile de finală ale turneului.

Partida, întreruptă în setul trei de o repriză de ploaie, a durat două ore şi 40 minute. Succesul obținut de Halep a trimis-o în semifinalele ultimului Grand Slam al anului, aceasta fiind a treia calificare în penultimul act al unui Grand Slam a jucătoarei noastre, după Roland Garros şi Wimbledon, ambele în 2014.

Tot din punct de vedere statistic, victoria cu Azarenka are o conotație aparte: a fost al 45 lea meci câștigat de Simona în 2015.

”Este grozav să fiu în semifinale, mă simt bine aici, savurez acest turneu. Mă bucur că am putut s-o înving pe Azarenka. În primul set am fost mai agresivă, am dominat, apoi am făcut un pas înapoi. După pauză mi-am spus că nu am nimic de pierdut, am spus că trebuie să-mi găsesc calea şi aşa am făcut", a explicat Halep imediat după joc.