Ea e adversara Simonei Halep în semifinale la Roma!

Simona Halep are ca obiectiv în acest an cucerirea titlului la Roland GarrosFoto: AP

Jucătoarea spaniolă de tenis Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 4 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, fază în care va evolua împotriva Simonei Halep, locul 2 WTA.

Înfrângerea suferită de jucătoarea cehă, într-o oră şi 14 minute, îi asigură Simonei Halep cel puţin locul 3 în viitorul clasament al WTA, ce va fi dat publicităţii luni. În anumite condiţii, dacă Petra Kvitova ar fi câştigat la Roma, după o finală cu Maria Şarapova, Simona Halep ar fi coborât pe locul 4 WTA.

Carla Suarez-Navarro

Halep şi Suarez Navarro s-au mai întâlnit de nouă ori până în prezent, scorul fiind de 5-4 pentru jucătoarea română.

În martie, Simona Halep, locul 3 WTA şi a treia favorită atunci, a învins-o, cu scorul de 5-7, 6-1, 6-1, pe Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, aceasta fiind ultima partidă dintre ele.

Cel mai probabil, meciul Halep – Suarez-Navarro va fi programat sâmbătă, de la ora 13.00, în direct la DolceSport.