Au învins, dar calificarea în semifinalele Ligii Campionilor e departe

Brazilianca Rodrigues de la CSM s-a lovit de rezistenţa rusoaicelor

Handbalistele de la CSM Bucureşti au câştigat la limită (26-25) turul cu Rostov din sferturile Ligii Campionilor.

Plecată cu şansa a doua la calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor, campioana României la handbal feminin a reuşit parţial să răstoarne calculele hârtiei în prima manşă cu rusoaicele de la Rostov din sferturile competiţiei. Cu multe jucătoare afectate de probleme medicale şi cu vedeta Line Jorgensen abia revenită după o operaţie la genunchi, CSM-ul a sperat joi seară într-un rezultat favorabil, care să le permită handbalistelor noastre să atace calificarea în returul de sâmbăta viitoare din Rusia.

Meciul disputat în Sala Polivalentă din Capitală a fost unul echilibrat pe întreaga sa durată. Rostov a condus la pauză cu 12-11, dar „tigroaicele” de la CSM au strălucit la începutul părţii secunde, distanţându-se la un moment dat la patru goluri. Finalul a fost unul incendiar, bucureştencele obţinând cu mari emoţii o victorie de moral (26-25). Diferenţa de un singur gol va fi însă extrem de greu de menţinut în manşa decisivă de la Rostov.

HCM Baia Mare, a doua echipă din România calificată în sferturile Ligii Campionilor, va juca sâmbătă, pe teren propriu, meciul tur cu muntengrencele de la Buducnost, formaţie la care activează şi Cristina Neagu.