Vizită aromată pe insula Corfu (P)

Ultima actualizare:
simeon stalpnicul png

Cea mai verde insulă din Marea Ionică este un paradis pentru turiștii europeni. Corfu este perfect echilibrată între istorie, cultură și atmofera de poveste, reusind să te cucerească cu ale sale sate de pescari, cu orașele vechi, dar și cu plajele sărutate de cele mai cristaline ape.

Corfu a fost insula preferată de împărăteasa Sissi, care s-a îndrăgostit iremediabil de aceste meleaguri și a poruncit ridicarea ca aici să se construiască un palat după arhitectura specifică locului, fiind o odă închinată eroului grec Ahille. Dacă ajungi pe insulă nu trebuie să ratezi o vizită la Palatul Achillion care păstrează intacte camerele și saloanele în care a locuit pentru o bună bucată de vreme Elisabeta, împărăteasa Austriei.

Dulceață de măsline și lichior de kumquat

Dacă faci un tur al insulei ar trebui să incluzi și o escapadă de o zi în Paleolastritsa, cea mai frumoasă stațiune a insulei, unde vei găsi circa șase plaje idilice compuse din prundiș și mângâiate de apele azurii ale Mării Ionice. Tot aici se află și celebra Fabrică Mavromatis, unul dintre obiectivele turistice de neratat de pe insula Corfu. Distileria datează încă din anul 1965 și încă de atunci aici se produce cel mai bun lichior de kumquat, un fruct mic și galben foarte asemănător cu mandarina, dar mult mai redus în dimensiuni și ușor amărui.

Bunătăți pentru gurmanzi

În cadrul fabricii Mavromantis se produc două tipuri de lichior. Din coaja fructului iese o licoare dulce, tare și amară, în nuanțe de portocaliu precum apusul de soare, în timp ce din pulpa de kumquat iese un lichior dulce-acrișor și transparent.

Tot aici vei putea degusta și dulceață, marmeladă, siropuri sau jeleuri din celebrul fruct. De astfel, Corfu este singura insulă unde se produc aceste bunătăți din kumquat. Dacă ești un gurmand, în drumul tău poți să te oprești la o tavernă să încerci o friptură cu garnitură de dulceață de kumquat, iar la desert ceva mai puțin obișnuit – dulceață de măsline în stil corfiot de îți lasă gura apă.

Sejur Corfu

Vila Dini 2* - tarife de la 499 lei/persoana, 6 nopti de cazare fara masa, transport autocar, asistenta turistica. *Tarif special, cu plata integrala in momentul inscrierii, fara optiune de rambursare. Detalii pe www.europatravel.ro, call center 021-9407.   



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
pig 752557 1280 jpg
cortney bartholomew bradly bartholomew 121025 0d713cc461d345689f5c3afecfc5c5e7 webp
horoscop chinezesc, foto shutterstock jpg
in parcul romanescu din craiova a fost inaugurata valea ciutelor zona dedicata caprioarelor si alpaca vizitatorii pot hrani animalele 1032864 webp
inghetata calda noua moda de sarbatori in italia ce variante si arome exista 1031474 webp
Paesaggio dell'Appia antica jpg
Trafic in conditii de ceata,Mediafax
caluna istock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net