Sunt leşinaţi fără Mutu!

simeon stalpnicul png

Chiar dacă a bătut pe Bayern în Liga Campionilor, cu 3-2, echipa lui Adi Mutu a pierdut calificarea în sferturi şi arată că resimte absenţa românului.

"Va fi greu, dar trebuie să ne descurcăm şi fără Mutu" a spus Cesare Prandelli, după ce a aflat că internaţionalul român a fost depistat pozitiv cu sibutramină şi suspendat provizoriu pe termen nelimitat.

La partea cu "greu" a avut dreptate. Zece meciuri mai târziu, fără "Briliant", Fiorentina arată mai degrabă a echipă de pluton în Italia, reuşind o singură victorie în ultimele şapte partide şi căzând pe locul zece în clasament, la 11 puncte de zona Ligii Campionilor.

Mai mult, a ieşit din Cupa Italiei şi, de marţi seară, şi din Liga Campionilor, iar situaţia nu se anunţă deloc roz.

Cu Mutu în teren, echipa din Firenze a marcat de 14 ori în şase meciuri în timp ce fără el, a reuşit doar 11 goluri în 10 partide.

Adică, doar cu patru mai multe decât reuşise decarul român în primele cinci meciuri din 2010.

Eliminarea cu Bayern a picat şi mai prost. Vargas şi Jovetici au dat pentru puţin timp speranţe că echipa poate ieşi în sfârşit din criza de "Mutudependenţă".

Olandezii Van Bommel şi Robben au închis însă cu două execuţii de clasă uşa sferturilor pentru Fiorentina.

baza mihail kogalniceanu 02 foto Facebook Baza 57 Aeriana Mihail Kogalniceanu jpg