Italia, în lacrimi!

"Squadra Azzurra", care a cucerit Cupa Mondială din 2006, a părăsit turneul la fel ca Franţa (campioana din 1998) la ediţie din 2002, fără nicio victorie.

* 1-0 Vittek a deschis scorul pentru slovaci în minutul 25, după o greşeală a lui De Rossi.

* 2-0 Acelaşi Vittek (73) majorează diferenţa.

* 2-1 Di Natale reduce din diferenţă cu zece minute înainte de final

* 3-1 Kopunek înscrie golul victoriei la două minute după intrarea sa pe teren

* 3-2 Quagliarela reduce din diferenţă printr-un lob frumos de la 16 metri

Pepe a ratat în minutele de prelugiri o ocazie din patru metri, care putea trimite "Squadra Azzurra" în optimile de finală.

Gazzetta dello sport: "Acasă, cu ruşine"

@"Campioana Mondială", echipa a cărei apărare este renumită ca fiind cea mai solidă din lume, a fost condusă la acest turneu final în toate cele trei meciuri din grupă.

Clasament Grupa F

1. Paraguay 3-1 5p2. Slovacia 3-4 4p3. Noua Zeelandă 2-2 3p4. Italia 4-5 2p

* Dacă cele două partide se vor termina la egalitate perfectă, se va trage la sorţi pentru a desemna echipa care se va califica pe locul doi. Italia şi Noua Zeelandă au acelaşi număr de puncte şi goluri marcate, până în acest moment.