Africa de Sud-Franţa 2-1 / Mexic-Uruguay 0-1 / "Cocoşii" părăsesc turneul în genunchi

Africa de Sud-Franţa şi Mexic-Uruguay. Toate cele 4 echipe aveau şanse de calificare în optimile de finală înainte de aceste întâlniri.S-a terminat. Franţa, care s-a calificat la Mondial, după un henţ "cât casa" al lui Henry, în barajul cu Scoţia, părăseşte competiţia în genunchi. Mexic, echipa calificată de pe locul doi, va întâlni mai mult ca sigur pe Argentina în optimi.

Africa de Sud a bătut Franţa, cu scorul de 2-0, prin golurile lui Khamulo 20 şi Mphela (35). Malouda a redus din diferenţă în minutul 70

Gourcouff a primit roşu în minutul 26

* Surprinzător, meciul Mexic-Uruguay a fost unul extrem de spectaculos, cu ocazii de ambele părţi. Locul doi al Grupei A ar putea întâlni Argentina în optimi. Suarez a înscris singurul gol al meciului în minutul 45.

S-a terminat. Franţa, care s-a calificat la Mondial, după un henţ "cât casa" al lui Henry, în barajul cu Irlanda, părăseşte competiţia în genunchi.

Vezi aici imagini din meciurile zilei de la Cupa Mondială

Vezi echipele din Mexic-Uruguay

MEXIC 4-3-2-1: Perez - Rosorio, F. Rodriguez, H. Moreno, Salcido - Torrado, Marquez, Guardado - G. Dos Santos, Blanco - Franco

Antrenor: Javier Aguirre

URUGUAY 4-3-1-2: Muslera - M. Pereira, Lugano, Victorino, Fucile - Arevalo Rios, Perez, A. Pereira - Forlan - Suarez, Cavani

Antrenor: Oscar Tabarez

Echipele de start din Franţa-Africa de Sud

Franţa: Lloris - Clichy, Squillaci, Gallas, Sagna - Diaby, A. Diarra - Ribery, Gourcuff, Gignac - Cisse

Africa de Sud: Josephs - Ngcongca, Mokoena, Khumalo, Masilele - Pienaar, Sibaya, Khuboni, Tshabalala - Mphela, Parker