Patrick Ekeng a murit. Ce făcea Patrick Ekeng cu 15 minute înainte să moară pe teren

Dorin Rotariu se bucură în minutul 55 alături de Patrick Ekeng pentru golul marcat în partida Dinamo - FC Viitorul (3-3). Cinsprezece minute mai târizu, Roti era prima persoană care încerca să-l resusciteze pe Ekeng și care solicita sprijinul medicilor.

Dorin Rotariu, mijlocașul echipei Dinamo București, este cel mai afectat jucător de moartea coechipierului său, Patrick Ekeng.

La scorul de 2-2, în minutul 55, Dinamo a dezvoltat un contraatac fulgerător pe partea stângă și, din pasa lui Olteanu, Dorin Rotariu reușea să îi aducă pe „câini” în avantaj. Fotbalistul s-a dus spre colțul terenului pentru a se bucura alături de rezervele lui Dinamo care efectuau în acea zonă a terenului exercițiile specifice de încălzire. Primul fotbalist care l-a întâmpinat pe Roti ca să îl felicite pe Roti a fost Patrick Ekeng.

Patrick Ekeng se bucura în minutul 55 alături de Dorin Rotariu după golul marcat de cel din urmăCaptură DigiSport

În minutul 70, Ekeng se prăbușea pe gazon sub privirile îngrozite ale lui Dorin Rotariu, coechipierul său, alături de care s-a bucurat cu 16 minute mai devreme. Rotariu a fost prima persoană care a încercat să-i ofere lui Ekeng îngrijiri medicale și a fost cel care a alertat banca de rezerve a lui Dinamo să trimită staff-ul medical al echipei în teren.