LIVETEXT Euro 2016 / România - Elveția, 1-1 FINAL. Cu Albania ne jucăm calificarea

Bogdan Stancu execută din nou impecabil penalty-ul şi devine golgheterul acestui turneu final, cu două reuşiteFoto: Guliver/Gettyimages

România și Elveția vor juca azi, de la ora 19.00, în etapa a doua a grupei C de la Euro 2016. Partida, una foarte importantă pentru ambele formații, va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe www.click.ro.

UPDATE min. 90 + 3 / FINAL de meci! Scor 1-1. România obţine chinuitor primul punct în grupa A de la Euro 2016, dar va juca duminică seara, împotriva Albaniei, cu calificarea pe masă. Elveţienii au patru puncte şi nu mai pot rata optimile.

UPDATE min. 90 /  Arbitrul de rezervă arată trei minute de prelungire. Tarashaj intră în locul lui Shaqiri pentru acest final de joc. Noi amânăm ultima schimbare deşi ar fi nevoie de ceva sânge proaspăt în toate compartimentele. Stanciu şi Alibec sunt încă pe bancă.

UPDATE min. 83 / Lang intră la elveţieni în locul lui Dzemaili. Florin Andone îl înlocuieşte şi el pe Bogdan Stancu.

UPDATE min. 75 / Prepeliţă pierde prosteşte o minge la centrul terenului şi îi pune pe contraatac pe elveţieni. Grigore e obligat să facă un fault în marginea careului de 16 metri, dar lovitura liberă extrem de periculoasă e din fericire irosită de Shaqiri.

UPDATE min. 69 / Torje îşi asumă responsabilitatea unui şut de la peste 25 de metri, direct din lovitură liberă, şi nu trage deloc rău. Balonul se învârte ciudat şi Sommer e la un pas să fie păcălit, dar se redresează la timp şi apără.

UPDATE min. 68 / Elveţia s-a urcat pe noi cu picioarele şi nici nu s-a descălţat. Acceptăm prea devreme această dominare şi avem impresia că la fiecare fază e ocazie mare pentru adversar. Embolo seamănă panică în apărarea noastră, unde Chiricheş şi Grigore par desfiguraţi de oboseală. Şi mai sunt 25 de minute din acest meci.

UPDATE min. 64 / Embolo, puştiul lui Basel, considerat unul dintre cei mai talentaţi jucători sub 20 de ani din Europa, intră şi el pe teren în locul lui Seferovici.

UPDATE min. 61 / Raţ e depăşit la toate capitolele încă din prima repriză şi Iordănescu e nevoit să-l schimbe după golul egalizator. În locul lui intră Steliano Filip. Să sperăm că puştiul lui Dinamo se va descurca mai bine.

Stancu exultă în faţa fanilor români de pe Parc des Princes sub privirile descumpănite ale elveţienilor

UPDATE min. 57 / Gol Elveţia. Din păcate ceea ce se preconiza din prima repriză se întâmplă. Mehmedi egalează cu un şut frumos după o respingere greşită a unui corner şi o întâmpinare târzie a adversarului de către Chiricheş. E 1-1 şi se joacă, din păcate cu Elveţia peste noi.

UPDATE min. 52 / Ocazie imensă pentru România. Torje centrează periculos din partea dreaptă, iar Djourou e aproape să-şi trimită mingea în proprie poartă încercând să respingă disperat din faţa lui Keşeru.

UPDATE min. 50 / Granit Xhaka vede şi el un cartonaş galben după ce îl opreşte pe Săpunaru dintr-un contraatac care se anunţa periculos.

UPDATE min. 46 / A început a doua repriză. Hoban a intrat în locul lui Pintilii, deşi cel schimbat la închidere sne aşteptam să fie Prepeliţă, care are şi cartonaş galben şi e expus pentru un al doilea. Lucrurile merg totuşi bine şi intrăm direct în careul Elveţiei semănând panică. Şutul lui Săpunaru trece pe lângă poartă.

UPDATE PAUZĂ / România conduce Elveţia cu 1-0 după primele 45 de minute şi suntem în cărţi pentru calificarea în optimi. Elveţia a părut însă echipa mai bună în prima repriză şi trebuie să ne pregătim de o a doua parte pe viaţă şi pe moarte. Tricolorii au avut însă şi ei momente excelente şi cu puţin noroc puteam conduce chiar cu 2-0. Orice e posibil. Hai România şi Nea Puiule, să-ţi dea Dumnezeul tău inspiraţie pentru că e nevoie de schimbări. Şi din alea bune...

UPDATE min. 44 / Elveţienii rămân sus şi ajung prea uşor în careul nostru. Noroc că nu au luciditate la ultima pasă.Câţiva jucători, în frunte cu bătrânul Raţ, par sufocaţi, iar Iordănescu trebuie să ia în calcul o schimbare la pauză.

Keşeru s-a bătut foarte mult în prima repriză, dar n-a reuşit foarte multe. A început însă şi a doua parte

UPDATE min. 39 / Ocazie mare pentru Elveţia. Raţ nu se repliază la timp şi pierde duelul pe viteză cu Behrami, care îi centrează perfect lui Dzemaili, dar lovitura acestuia de cap trece puţin pe lângă bara din dreapta lui Tătăruşanu.

UPDATE min. 38 / Keşeru vede şi el cartonaş galben după o intrare prea zeloasă la un adversar. Prea multă indisciplină a jucătorilor noştri şi rusul nu ne iartă niciodată. Trebuie să fie atenţi mai ales cei trei care au fost deja avertizaţi.

UPDATE min. 36 / Atac prelungit al României după ce Stancu scapă de adversar în banda stângă. Din păcate nu-l găseşte pe Keşeru în careu şi irosim din nou o bună oprtunitate.

Mehmedi, mijlocaşul lui Bayer Leverkusen, a şutat perfect din voleu şi a egalat pentru Elveţia

UPDATE min. 33 / Emoţii mari pentru România la o lovitură liberă de la 25 de metri. Rodriguez şi Shaqiri stau lângă minge. Execută fundaşul stânga al lui Wolfsburg, dar Tătăruşanu îl anticipează perfect şi reţine cu siguranţă.

UPDATE min. 28 / Ocazie imensă România. Săpunaru trimite în bară după o lovitură liberă executată impecabil de Chipciu şi la care am câştigat duelul fizic cu apărătorii elveţieni. Trecem pe lângă 2-0 la milimetru, dar e bine că contăm din nou şi în atac, pentru că elveţienii ne-au cam călărit în ultimele minute.

UPDATE min. 23 / Elveţia a pus stăpânire pe joc şi ne-a cam luat valul. Prepeliţă şi Chipciu au luat galben într-un minut şi trebuie să fie atenţi pentru că e devreme şi ne pot lăsa în inferioritate numerică.

UPDATE min. 21 / Ocazie mare din nou Elveţia. Tătăruşanu scoate de sub bară un şut extraordinar al lui Shaqiri.

UPDATE min. 18 / Gooooool România. Primim din nou penalty, din nou meritat după ce Liechsteiner l-a ţinut şi l-a prăbuşit în careu pe Chipciu. Bogdan Stancu execută din nou impecabil şi conducem cu 1-0. Acest gol îl face golgheterul Euro 2016.

UPDATE min 16 / Seferovic rămâne din nou singur cu Tătăruşanu, dar de data aceasta apără portarul nostru. În orice caz, trebuie să schimbăm ceva, în primul rând în zona centrală, unde unicul vârf al elveţienilor se eliberează prea uşor de adversar.

UPDATE min. 15 / Elveţia domină acest meci şi pare superioară în primul rând tehnic. Stă permanent în preajma careului nostru, unde a obţinut câteva lovituri fixe periculoase.

UPDATE min. 7 / Ocazie mare Elveţia. Dzemaili se descurcă bine între trei români şi pasează genial spre Seferovic, pierdut prea uşor din marcaj de Grigore. Şutul atacantului lui Frankfurt a trecut însă puţin pe lângă vinclul lui Tătăruşanu.

UPDATE min. 5 / Meci de uzură, la mijlocul terenului. Elveţia pare echipa mai tehnică şi are o posesie mai bună. Nimic notabil însă la cele două porţi.

UPDATE  / Partida de pe Parc des Princes a început. Elveţienii au lovitura de începere. HAI ROMÂNIA!

UPDATE / România - Elveţia va fi arbitrată de o brigadă din Rusia care îl are la centru pe Sergei Karasev, din Moscova.

La cele două margini îl vor ajuta Nikolai Golubev şi Tikhon Kalugin. Adiţionalii din spatele porţilor vor fi Sergei Lapochkin şi Sergei Ivanov, iar al patrulea oficial, Aleksei Kulbakov, din Belarus.

UPDATE - Naţionala României a ajuns la stadionul Parc des Princes. Până la startul partidei mai sunt aproape 90 de minute. Hai România!

UPDATE - Şi jucătorii sunt în drum spre stadion. Vezi aici momentul plecării lor din cantonamentul de la Chantilly!

UPDATE - Fanii români au încheiat prima parte a sărbătoarei şi au plecat organizat spre cea de-a doua, de pe Parc des Princes. Vezi AICI imagini emoţionante cu 15.000 de români invadând străzile Parisului!

UPDATE - UEFA a comunicat deja echipele de start, şi cea a României pare foarte ciudată. Anghel Iordănescu a efectuat patru schimbări în primul 11, cea mai surprinzătoare fiind introducerea lui Prepeliţă în locul lui Hoban. De asemenea, spre deosebire de jocul cu Franţa, pentru că la el ne raportăm, Chipciu va juca în locul lui Stanciu, Torje în locul lui Adi Popa şi Keşeru în locul lui Florin Andone.

Iată însă echipa României: Tătăruşanu - Săpunaru, Grigore, Chiricheş (cpt), Raţ - Prepeliţă, Pintilii - Torje, Chipciu, Stancu - Keşeru.

Elveţienii au jucat în schimb clasic, Petkovic nepregătind nici o surpriză specială: Ei vor începe cu: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Mehmedi - Seferovici

România va intra în teren contra Elveției cu aproape aceiași jucători cu care a jucat și împotriva Franței, în meciul de deschidere al Campionatului European. Singurele trei modificări vor fi, conform surselor din apropierea naționalei, introducerea lui Torje în locul lui Adi Popa, a lui Chipciu în locul lui Stanciu și a lui Keșeru în locul lui Florin Andone. SIngurul preocupat a fost Alibec, care s-a trezit implicat într-un scandal fără voia lui.

Cum își petrec jucătorii noștri, dar și fanii români, orele de dinaintea meciului puteți afla tot de pe click.ro.

Antrenamentul oficial a avut loc ieri și voia bună a predominat. Băieții noștri au părut cu zâmbetul de buze și nu foarte încărcați de miza meciului, care nu poate fi considerat, oricum, unul decisiv. Elveția este una dintre echipele puternice ale acestui turneu final, iar jucătorii lui Iordănescu știu că orice punct este un pas înainte spre calificarea în optimile de finală.