UPDATE. Românul care a descoperit tezaurul de monede otomane, din Vâlcea, va fi premiat azi de premier

Ultima actualizare:

UPDATE ORA 12.00. Iulian Enache a fost premiat cu 45.000 de lei.

Iulian Enache, un localnic din comuna Goleşti, judeţul Vâlcea, a descoperit, duminică, un tezaur de peste 50 de kilograme de monede de argint otomane, de la începutul secolului al XV-lea, potrivit Mediafax.

"Ieri (n.r. duminică), în Goleşti, Vâlcea, un cetăţean a descoperit un tezaur de peste 50 kilograme de monede otomane de la începutul secolului al XV-lea şi a anunţat imediat autorităţile culturale şi suntem în proces de recuperare a acestui tezaur", a anunţat Daniel Barbu, miercuri, la începutul şedinţei de Guvern.

Potrivit unui comunicat remis de Muzeul Naţional de Istorie a României (MNIR), acesta este cel mai mare tezaur monetar din argint descoperit şi recuperat de pe teritoriul României şi ajuns într-o colecţie publică.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
sanziene unsplash jpeg
6147366 france 2659002 1920 jpg
prognoza meteo (1) jpg
Litoralul Românesc Foto Adevarul jpg
cocaina gasita in ghiozdan jpg
image png
copii gasiti morti jpg
image png
image
image