Mascații au intrat peste primarul Brașovului

Ultima actualizare:

    Primarul George Scripcaru va fi dus la audieri
Primarul George Scripcaru va fi dus la audieri

Procurorii anticorupţie fac, la această oră, percheziţii la Primăria Braşov, în mai multe birouri, între care şi cel al primarului George Scripcaru. Mascații au descins şi la locuinţa acestuia.

Procurorii DNA Brașov efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracţiuni de corupție și asimilate celor de corupție, care ar fi fost comise în perioada 2010-2015, se arată într-un comunicat de presă al DNA.

Potrivit sursei citate, anchetatorii fac, azi, 20 de percheziţii la primărie și la sediile unor societăți comerciale și la domiciliile mai multor persoane.

Percheziţii au loc în birourile şefului Serviciului Investiții şi al directorului executiv adjunct la Direcția Tehnică, dar şi la locuinţa lui Scripcaru, din Ghimbav, la punctul de lucru al SC Delcar SRL Brașov - în biroul lui Mihai Ciprian David, la sediul social al SC Bepco SRL, tot din Ghimbav, la sediul social al SC Transformer Energy Supply SRL, din municipiul Braşov, şi la sediul social al SC Tetkron SRL, tot dn Braşov, precum şi la Hotel Kronwell, la punctul de lucru al SC Iporo Com SRL Brașov, în birou lui Daniel Popescu şi la sediul social al SC Radioteleviziunea Transilvania SRL, în spaţiie folosite de către Antonie Cristina-Iuliana și primarul Scripcaru.

Potrivit Mediafax, procurorii ridică documente din biroul primarului George Scripcaru, într-un dosar de abuz în serviciu privind încheierea unor contracte de vânzare-cumpărare de energie termică. Anchetatorii spun că abuzul în serviciu în legătură cu încheierea contractului de vânzare cumpărare de energie produsă de Bepco SRL a constat în punerea la dispoziția Bepco a activelor/resurselor CET SA, prin intermediul unor contracte de vânzare-cumpărare, compensare sau cedare cu titlu gratuit.

Urmare a acestor acțiuni abuzive s-a cauzat un prejudiciul în sumă totală de 25.951.978 lei, mai afirmă anchetatorii.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
appetizers 6281840 1280 jpg
BeFunky collage   2025 12 28T141808 406 jpg
mirabela gradinaru foto captura video digi24 png
police 6847526 1280 jpg
etilotest
machiaj roșu  foto   Shutterstock jpg
lac webp
bALEA laC jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net