m.click.ro

top sombra

A ieşit pe geam să scape de foc

Atât a mai rămas  din locuinţa lui  Gheorghe Bartha (FOTO: MONIKA KRAJNIK)

Atât a mai rămas din locuinţa lui Gheorghe Bartha (FOTO: MONIKA KRAJNIK)

A ajuns la spital cu arsuri pe mâini şi faţă, dar s-a salvat din incendiul care i-a cuprins locuinţa. Este povestea unui bărbat din Cluj care a aşteptat sosirea pompierilor atârnat de geamul de la balcon.

Luni seară, când a văzut că i-a luat casa foc, Gheorghe Bartha (64 de ani) a sărit să-şi salveze din flăcări mama de 90 de ani, bolnavă de Alzheimer.


A intrat înapoi să stingă incendiul, dar a rămas captiv între flăcări şi s-a refugiat pe balcon, după care a aşteptat sosirea pompierilor prins de un parapet de la etajul patru. O vecină a chemat pompierii, după ce a dus-o pe bătrână în casă şi a acoperit-o cu o pătură.

„Nu m-am pierdut cu firea. Am chemat repede pompierii, pe urmă a venit şi ambulanţa. Nu ştiu dacă a fost asigurată locuinţa. Eu voi propune să punem toţi vecinii mână de la mână şi să-i punem la loc garsoniera", a spus Maria Roşca (79 de ani), vecină de palier şi cea care a sunat la 112.

Bărbatul se află internat la Terapie Intensivă, cu arsuri pe mâini şi faţă. Se pare că incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit.



Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    TOP STIRI

    404 Not Found

    Not Found

    The requested URL /box/mostGlobalClick was not found on this server.

    Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

    widget anuntexpres.ro - 5 articole
    Campania din Inimă pentru copii Horoscop

    Trimite unui prieten!




    top down