Crin Antonescu: «Am decis să nu minţim oamenii. USL nu mai avea sens»

Ultima actualizare:

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a cerut, marţi seara, demisia premierului Victor Ponta, după ce alianţa USL s-a destrămat. Antonescu a spus că destrămarea USL a fost cauzată de încălcările flagrantel ale angajamentelor luate în cadrul alianţei de către premier.

"Cerem demisia lui Victor Ponta din funcţia de premier. Ponta a primit mandatul de prim-ministru în urma unui program stabilit de alianţa USL, la care am avut şi noi o contribuţie. După retragerea miniştrilor noştri, Victor Ponta ar trebui să-şi depună şi el demisia. Toată alianţa politică pe care am construit-o şi am condus-o a avut un sens atâta vreme cât măcar am putut spera că lucrurile pe care le-am promis vor fi îndeplinite. Nu mai avem nicio speranţă aşa că am decis să rupem alianţa. Am decis să nu minţim oamenii. USL nu mai există pentru că nu mai avea sens, pentru că nu mai urmăream cu toţii obiectivele angajate", a declarat Antonescu.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Zona Moeciu Foto Lucian Ignat jpg
cai maltratati la un targ din satu mare foto kola kariola png
Canicula caldura vara FOTO Shutterstock jpg
porumb istock jpg
bucuresti piata unirii foto pixabay jpg
piscina istock jpg
P 20 Sfintii Petru si Pavel WC jpg
WhatsApp Image 2026 06 28 at 13 39 33 jpeg
image
image