Incredibil! Are 101 ani şi a alergat 10 kilometri în 92 de minute

Aşa se antrenează maratonistul de 101 ani (foto Reuters)

Mulţi dintre noi facem eforturi supraomeneşti să alergăm după autobuz, iar Fauja Singh la cei 101 ani ai săi face senzaţie participând la maratoane.

E fragil, slab atletic şi în nici un caz nu arată de... 101 ani. Fauja Singh este cel mai bătrân maratonist din lume şi recent a reuşit să îşi mai treacă o cursă terminată: maratonul de 10.000 de metri din Hong Kong. Pentru că este firav şi extrem de fragil, bătrânul aleargă încadrat de mai tinerii lui colegi pentru ca nici unul dintre concurenţi să nu îl dărâme în timpul cursei.

Fauja Singh a terminat cursa de la Hong Kong de duminică (foto Reuters)

Singh a încheiat maratonul într-un timp uimitor de o oră, 32 de minute şi 28 de secunde. La scurt timp după maraton a anunţat că aceasta a fost cursa de retragere. Poreclit "Turbanul alergător", bătrânul maratonist a decis să îşi atârne în cui adidaşii de alergare înainte de împlinirea vârstei de 102 ani. De alergat va continua să mai alerge însă nu la profesionişti.

Străbunicul lui Singh a fost declarat cel mai bătrân maratonist din lume după ce a participat la maratonul din Toronto, Canada, în 2011. Acum recordul mondial a rămas tot în familie.