Autobuzele RATB nu vor circula noaptea

Ultima actualizare:

Dacă edilii au plănuit alocarea a 2,13 milioane de lei, în acest an, pentru asigurarea a 20 de linii de autobuze şi a uneia de tramvai, pe timp de noapte, bugetul oraşului pe 2011 nu mai prevede nici un ban pentru acest proiect. Amendamentele depuse de o parte a consilierilor Capitalei au dus la retragerea finanţării transportului pe timp de noapte.

Potrivit reprezentanţilor RATB, oraşul ar fi putut beneficia de 20 de microbuze şi un tramvai pentru preluarea călătorilor din zona centrală a oraşului şi transportarea lor spre periferie dacă acest proiect ar fi fost susţinut. Dacă bugetul oraşului nu va mai suferi modificări, transportul în comun pe timp de noapte va fi amânat, din nou, pentru anul viitor.

Consilierii generali au votat aseară bugetul oraşului pe anul 2011 în varianta propusă de PDL. Proiectul de buget al primarului Sorin Oprescu a fost respins, aşadar, pentru a doua oară. În urma deciziei consilierilor, mai multe proiecte de investiţii, cum sunt pasajul suprateran Barbu Văcărescu-Şos. Pipera, pasajul Mihai Bravu sau străpungerea Ciurel-Autostrada 1 nu vor mai beneficia de banii necesari continuării lucrărilor în acest an.

Bugetele celor două regii ale Municipalităţii, RADET şi RATB, au fost însă majorate. Banii alocaţi suplimentar nu vor fi folosiţi pentru investiţii, ci pentru sporirea subvenţionării căldurii şi a transportului în comun.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
shopping 2613984 1280 jpg
test jpg
casa anglia1 jpeg
adriana saftoiu jpg
concediere istock jpg
atentat sydney bondi jpg
revolta muncitori brasov 1987 jpeg
Télégiettes Alain Bosco jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net