Berlinala 2019. "Synonymes" a primit Ursul de Aur pentru cel mai bun film

berlinala_2019_ursul_de_aur_synonymes.jpg

berlinale ursul de aur
Berlinala 2019. „Synonymes” a primit Ursul de Aur
Foto: Getty

Lungmetrajul "Synonymes", regizat de israelianul Nadav Lapid, a fost distins sâmbătă (16 februarie) cu Ursul de Aur, fiind desemnat cel mai bun film din competiţia oficială a celei de-a 69-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin.

Lungmetrajul "Synonymes" prezintă povestea unui tânăr fost soldat israelian care fuge la Paris. Şaisprezece filme au concurat pentru trofeul suprem al Berlinalei - Ursul de Aur. Şapte dintre cele 16 filme aflate în competiţie au fost regizate de femei, potrivit Digi24.

Din juriul de la Berlinala 2019 au făcut parte actrița franceză  Juliette Binoche, riticul de film american Justin Chang, actriţa germană Sandra Huller, regizorul chilian Sebastian Lelio, curatorul de film al Muzeului de Artă din New York, Rajendra Roy, şi actriţa şi producătoarea britanică Trudie Styler.

Berlinala 2019. Lista completă a câștigătorilor 

Ursul de Aur pentru cel mai bun film - "Synonymes", de Nadav Lapid
Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - "Grâce à Dieu" (By the Grace of God), de Francois Ozon 
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Angela Schanelec pentru regia filmului "Ich war zuhause, aber" (I Was at Home, But)
Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă - Yong Mei, pentru rolul din filmul “Di jui tian chang” (So Long, My Son)
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Wang Jingchun pentru rolul din filmul “Di jui tian chang” (So Long, My Son)
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - “La paranza dei bambini (Piranhas)”, de Maurizio Barucci
Premiul "Alfred Bauer" pentru noi perspective în arta cinematografică - "Systemsprenger" (System Crasher), de Nora Fingscheidt 
Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - “Umbra”, de Florian Fisher şi Johannes Krell
Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - “Blue Boy”, de Manuel Abramovich
Premiul juriului secţiunii de scurtmetraje (Audi Short Film Award, 20.000 euro) - “Rise”, de Barbara Wagner şi Benjamin DeBurca
Original Documentary Award - “Talking about trees”, de Suhaib Gasmelbari
Ursul de Argint pentru realizări artistice şi tehnice deosebite - imagine - “Out Stealing Horses”, de Rasmus Videbaek 
Cel mai bun lungmetraj de debut (premiu în valoare de 50.000 de euro) - “Oray”, de Mehmet Akif Buyukatalay.

Ursul de Aur pentru întreaga carieră - Charlotte Rampling

Ursul de Cristal pentru cel mai bun film din Generation 14plus, acordat de juriul tânăr - “Hölmö nuori sydän” (Stupid Young Heart), de Selma Vilhunen (Finlanda, Olanda, Suedia)
Menţiune specială din Generation 14plus, acordată de juriul tânăr - “We Are Little Zombies”, de Makoto Nagahisa (Japonia)
Ursul de Cristal pentru cel mai bun scurtmetraj din Generation 14plus, acordat de juriul tânăr - “Tattoo”, de Farhad Delaram, Iran
Menţiune specială din Generation 14plus, acordată de juriul tânăr - “Four Quartets”, de Marco Alessi, Marea Britanie
Marele premiu din Generation 14plus, acordat de juriul internaţional - “Beol-sae” (House of Hummingbird), de Kim Bo-ra, Coreea de Sud
Menţiune specială din Generation 14plus, acordată de juriul internaţional - “Bulbul Can Sing”, de Rima Das, India
Premiul special din Generation 14plus, acordat de juriul internaţional - “Liberty”, de Faren Humes, Statele Unite
Menţiune specială Generation 14plus - “Sœurs Jarariju” (The Jarariju Sisters), de Jorge Cadena, Elveţia

Ursul de Cristal pentru cel mai bun film din Generation Kplus - “Une colonie”, de Geneviève Dulude-De Celles, Canada
Menţiune specială din Generation Kplus - “Daniel fait face”, de Marine Atlan, Franţa
Ursul de Cristal pentru cel mai bun scurtmetraj Generation Kplus, acordat de juriul tânăr - “Juste moi et toi”, de Sandrine Brodeur-Desrosiers, Canada
Menţiune specială pentru scurtmetraj Generation Kplus, acordată de juriul tânăr – “#pestverhaal”, de Eef Hilgers, Olanda
Marele premiu din Generation Kplus, acordat de juriul internaţional (7.500 de euro) - “Di yi ci de li bie (A First Farewell)”, de Wang Lina, China
Premiul special din Generation Kplus, acordat de juriul internaţional - “Mijn bijzonder rare week met Tess (My Extraordinary Summer with Tess)”, de Steven Wouterlood, Olanda, Germania
Premiul special din Generation Kplus, acordat de juriul internaţional pentru scurtmetraj - “El tamaño de las cosas”, de Carlos Felipe Montoya, Columbia
Menţiuni speciale Generation Kplus, acordate de juriul internaţional - “Pappa”, de Atle S. Blakseth/ Einar Dunsæd, Norvegia

loading...
Loading...

Citește și