Victorie mare pentru Horia Tecău și Jean-Julien Rojer

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer pătrund în arena O2Foto: Guliver / GettyImages

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer i-au învins (6-2, 5-7, 10-8) pe columbienii Cabal şi Farah, principali favoriți la Turneul Campionilor

Constănțeanul și partenerul său olandez au rămas în cursa de calificare în semifinalele întrecerii de la Londra, una pe care au câștigat-o în 2015. Prima în programul zilei de ieri, disputa a reprezentat și o revanșă a lui Tecău și Rojer pentru înfrângerea (4-6, 6-3, 7-6/8, 4-6, 9-11) suferită în sferturile de finală ale ediției din acest an a turneului de la Wimbledon, după ce au irosit și cinci mingi de meci... De data aceasta, constănțeanul și al său coleg au intrat bine în meci, câștigând clar (6-2) primul set. Și deși columbienii au egalat (5-7), și-au păstrat sângele rece în super-tie-break, impunându-se (10-8) după circa 90 de minute.Confruntarea a fost foarte echilibrată, datele statistice dovedind acest aspect. În total, Tecău și Rojer au câștigat 65 din cele 126 de puncte puse în joc (51%), în timp ce adversarii lor au avut un procentaj de 48% (61 din 126). Astfel, cei doi au obținut o victorie mare, mai cu seamă că de partea cealaltă a fileului s-au aflat cei mai valoroși jucători ai momentului. În plus, cei doi câștigători de la Wimbledon 2019 au înregistrat al doilea eșec, șansele lor de a merge în semifinale fiind infime. Tecău și Rojer, în schimb, au nevoie de o nouă victorie mâine, în fața francezilor Pierre-Hugues Herbert și Nicolas Mahut cu care sunt la egalitate (2-2) în confruntările de până acum. Horia Tecău participă pentru a 6-a oară la Turneul Campionilor, în 2011, 2012, 2014 și 2017 fiind eliminat din faza grupelor, iar în 2015 reușind să se impună alături de Rojer. Turneul Campionilor - dubluGrupa Max MirniTecău / Rojer – Krawietz / Mies 6-7/3, 6-4, 6-10Herbert / Mahut – Cabal / Farah 6-3, 7-5Tecău / Rojer – Cabal / Farah 6-2, 5-7, 10-8Herbert / Mahut – Krawietz / Mies(se dispută în această seară)Meciurile următoare (15 noiembrie)Herbert / Mahut – Tecău / RojerKrawietz / Mies - Cabal / Farah