Turneul Campionilor este Turneul Coșmarului pentru Rafael Nadal

Rafael Nadal a plecat de la LondraFoto: GettyImages

Pentru Rafeal Nadal, Turneul Campionilor rămâne un vis. El a fost nevoit să se retragă din cauza accidentării la genunchi după primul meci disputat la această competiție și rămâne în continuare fără titlu aici.

Spaniolul Rafael Nadal a fost învins cu scorul de 7-6, 6-7, 6-4 de belgianul Davis Goffin, în primul meci din cadrul Grupei Pete Sampras de la Turneul Campionilor. Calificat în premieră la această competiție, belgianul a obținut victoria în două ore şi 37 de minute.

Nu a trecut mult timp de la această partidă și Nadal a anunțat că se retrage de la turneu, din cauza unei accidentări la genunchiul drept. El se retrăsese și de la Paris în sferturile de finală din cauza acelorași probleme.

“Am încercat totul, am făcut tot ce se putea pentru a fi pregătit să joc. Dar nu am fost pregătit cu adevărat. Este un miracol că am fost atât de aproape în acest meci“, a declarat Nadal după partidă.

În vârstă de 31 de ani, Nadal nu a câştigat niciodată Turneul Campionilor, acesta fiind suingurul titlu important care îi lipsește din palmares.

Locul lui Rafa în Grupa Pete Sampras va fi luat de un prieten de-al lui, un alt spaniol, Pablo Carreno Busta. Acesta va juca următoarele două meciuri, primul contra lui Dominic Thiem, miercuri, iar al doilea vineri contra lui Grigor Dimitrov.