Sorana Cîrstea va juca în turul 2 la Wimbledon cu un fost lider mondial

Sorana Cîrstea e în turul 2 la Wimbledon 2021FOTO: EPA

Calificată în turul 2 la Wimbledon, Sorana Cîrstea și-a aflat adversara: belarusa Victoria Azarenka, fost lider mondial.

Azarenka a trecut în prima rundă de sportiva din Ucraina Katerina Kozlova (157 WTA), scor 6-1, 6-3, într-o oră şi două minute.

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA, a ajuns în turul doi învingând-o pe britanica Samantha Murray Sharan, numărul 230 mondial, scor 6-3, 6-3, într-o oră şi 18 minute.

Azarenka şi Cîrstea au mai fost adversare de trei ori, în toate meciurile impunându-se jucătoarea belarusă, inclusiv în 2008 şi în 2009 la Wimbledon.

Tot miercuri au fost eliminate Patricia Țig (0-6, 6-3, 3-6) cu rusoaica Daria Kasatkina și Ana Bogdan (2-6, 2-6 cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova).