Sorana Cîrstea a trecut de Aliona Bolsova după ce s-a certat cu arbitrul

Sorana Cîstea s-a calificat în turul 3 la US Open 2019Foto: EPA-EFE

Aflată pe locul 106 WTA, Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea al US Open. Ea a învins-o, în această noapte, cu 3-6, 6-4, 6-2, pe spaniola Aliona Bolsova, locul 100 WTA, calificându-se în turul al treilea al US Open. Cîrstea ar putea juca împotriva Simonei Halep, dacă fostul lider WTA trece de americanca Taylor Townsend.

Sorana a avut 3-1 în primul set, însă apoi a pierdut cinci ghemuri la rând şi setul (3-6). La 3-5 şi 40-40, românca s-a certat minute în şir cu arbitrul de scaun, după ce vântul i-a zburat şapca în momentul în care servea şi ea a comis o dublă greşeală. Cîrstea voia să mai servească o dată... A cerut să fie chemat supervizorul turneului, dar nici acesta nu i-a dat dreptate. Meciul a fost întreupt vreo zece minute şi apoi Cîrstea şi-a pierdut sevriciul.Acest incident nu a împiedicat-o pe Cîrstea să câştige următoarele două seturi şi să se impună după două ore şi cinci minute, pentru a doua calificare din carieră în această fază la US Open, după cea din 2009.Accederea în manşa a treia este recompensată cu un premiu de 163.000 de dolari şi cu 130 de puncte WTA.