Sorana Cârstea, învinsă în primul tur la Sankt Petersburg. Irina Begu, în optimi

Serena Cârstea părăseşte turneul de la Sankt Petersburg Foto:wtatennis.com

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de Dominika Cibulkova (Slovacia), cu 7-5, 6-2, marţi seara, 30 ianaurie, în prima rundă a turneului WTA de la Sankt Petersburg (Rusia).

Cîrstea (27 ani, 36 WTA) a început excelent meciul şi a condus cu 4-0, dar apoi a greşit tot mai mult şi i-a oferit posibilitatea adversarei să revină în meci. Cîrstea a avut minge de 5-2, dar nu a mai reuşit să mai câştige în primul set decât un ghem, iar Cibulkova s-a impus cu 7-5, informează Agerpres. Jucătoarea slovacă a dominat setul al doilea, pe care l-a câştigat, cu uşurinţă, cu scorul de 6-2. Cibulkova (28 ani, 26 WTA) are acum 5-1 în meciurile directe cu Cîrstea, pe care o învinsese ultima oară în 2016, la Madrid, în sferturi, cu 4-6, 6-3, 6-3.

În urma participării la turneu, Sorana va primi suma de 7,150 de dolari pentru participare şi un punct în clasamentul WTA. O veste bună pentru români vine din partea Irinei Begu, care s-a calificat în optimi după ce a învins-o pe Andrea Petkovic cu scorul de  7-6 (5), 6-1 .