Simona Halep s-a calificat în turul secund la Australian Open. Și Sorana Cîrstea a învins

Simona Halep Foto: GettyImages

Simona Halep a debutat cu dreptul la Australian Open. Din păcate, s-a accidentat la glezna stângă. Și Sorana Cîrstea e în turul secund

În primul tur al Australian Open, Simona Halep a învins-o cu scorul de 7-6, 6-1, pe australianca Destanee Aiava. A fost un meci mai dificil pentru Simona decât o arată scorul, cu românca revenind în primul set de la 2-5, dar și cu o accidentare la glezna stângă suferită în urma unei căzături, care i-a făcut ceva probleme în setul secund.

Și Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund, după 5-7, 6-4, 6-3, pe Zarina Dias (Kazahstan). Următoarea adversară a Soranei va fi Lucie Safarova.