Simona Halep s-a calificat în sferturi la Eastbourne

Simona Halep, după încă o victorie FOTO: Profimedia

Simona Halep pare să se simtă foarte bine pe iarbă. Ea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne, care reprezintă ultima ei verificare înaintea Wimbledonului.

În optimile de finală ale turneului de la Eastbourne, Simona Halep a învins-o cu scorul de 6-1, 4-6, 6-3 pe slovena Polona Herzog. Astfel, românca a trecut la conducere la meciurile directe, ea având acum 2-1 în fața adversarei sale. Ieri am asistat la o victorie destul de dificilă a jucătoarei noastre, care după ce părea că va scăpa în învingătoare, câștigând cu 6-1 primul set, s-a încurcat în greșeli și s-a trezit egalată.

Mult mai ușor a fost pentru ea meciul din turul secund al competiției, atunci când a disputat primul meci de la acest turneu, Halep s-a impus foarte lejer. Ea a învins-o cu 6-2, 6-0 pe taiwaneza Su Wei Hsieh, luându-și astfel o strălucită revanșă după înfrângerea suferită anul trecut, în turul trei la Wimbledon, în fața aceleiași jucătoare. ”A fost un meci foarte bun, mă așteptam la un meci mai greu, pentru că am pierdut la Wimbledon în fața ei, dar și atunci am avut mingi de meci. M-am simțit bine și la serviciu și la primire. Este dificil mereu să joc pe iarbă, nu pot aluneca, de aceea îmi place zgura. Nu pot alerga cum vreau eu. Acum a fost bine, voi lua numai lucrurile pozitive”, a spus Simona Halep pentru Digi Sport după acel meci.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi nemțoaica Angelique Kerber, învingătoare cu 7-6, 6-0 în fața suedezei Rebecca Petterson. Partida din sferturile de la Eastbourne va fi cea de-a 11-a dintre cele două jucătoare, cu Simona conducând cu scorul de 6-4 la meciurile directe. Singura lor întâlnire directă pe iarbă a avut loc în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon din 2016, când Kerber s-a impus cu scorul de 7-5, 7-6. De-a lungul timpului, Simona Halep a mai participat o singură dată la Eastbourne, fiind eliminată în sferturile de finală de Caroline Wozniacki, în urmă cu doi ani.

Aseară, după închiderea ediției, Simona a jucat și în sferturile de finală ale probei de dublu. Parteneră i-a fost Raluca Olaru, iar fostul lider mondial a explicat pentru DigiSport de ce s-a înscris și în această probă: ”Tot timpul aleg să joc dublul pentru simplu. Îmi place să joc cu Raluca, mereu ne-am înțeles bine. Este o fată deosebită. Am avut o relație frumoasă cu ea mereu”, a declarat Simona.