Simona Halep s-a calificat în semifinale la Doha

Simona Halep

SImona Halep își continuă cursa spre trofeul de la Doha. Ea s-a calificat în semifinale, unde va juca vineri împotriva ucrainencei Elina Svitolina.

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (6) pe germana Julia Goerges, locul 16 WTA, calificându-se în semifinalele turneului de categorie Premier de la Doha. Halep a revenit în setul secund de la 3-5, iar în tie-break-ul acestuia de la 2-5,apoi de la 4-6, când a salvat două mingi de set.

Halep va evolua în semifinale cu ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 4. Svitolina conduce în întâlnirile directe cu 4-2, câştigând ultimele trei partide. Meciul de vineri va avea loc cel mai devreme la ora 15.30.