Simona Halep, învinsă de Serena Williams în optimi la Australian Open

Simona Halep a fost invinsa de Serena Williams la Australian Open 2019FOTO: Guliver/ Gettyimages

Serena Williams a fost prea tare pentru Simona Halep pentru a noua oară în carieră. Liderul mondial WTA a părăsit Australian Open 2019 în optimile de finală.

Simona Halep a fost învinsă cu scorul de 6-1, 4-6, 6-4, de americanca Serena Williams, locul 16 WTA, în optimile de finală ale Australian Open 2019. După un prim set în care Simona nu a avut replică jocului aproape perfect al Serenei, meciul s-a echilibrat, grație româncei, care și-a ridicat extraordinar nivelul de joc. Din păcate, după un game de aproape zece minute în setul decisiv (la scorul de 3-2 pentru Simona, pe serviciul Serenei), totul s-a năruit pentru jucătoarea noastră. Halep a ratat atunci trei mingi de break, însă Serena le-a salvat pe toate și a egalat scorulla 3. Cu amintirea ratării în minte, Simona nu a reușit să-și câștge serviciul și cam acolo s-a rupt meciul. Păcat, dar acest eșec poate fi un  punct de pornire pentru sezonul acesta pentru Simona Halep. Să pierzi în fața Serenei Williams de azi nu e o rușine, americanca fiind, probabil, alături de Petra Kvitova, cea mai în formă jucătoare a începutului de sezon.